Lacné, ale štýlové bývanie: ako zrenovovať maringotku

Ceny prenájmu nehnuteľností sú dnes mimoriadne vysoké. Bývanie vo vlastnom dome alebo byte bez hypotéky je takmer nemožné. Preto rastie záujem o lacnejšie spôsoby bývania. Najmä medzi slobodnými ľuďmi, mladými rodinami a milovníkmi prírody sa stalo populárne alternatívne bývanie. Útulným a štýlovým netradičným domovom sa tak môže stať aj maringotka, ktorú jej majiteľ zrenovoval pomocou náteru Balakryl.

Kúzlo alternatívneho bývania

Pod alternatívnym bývaním sa rozumie všetko, čo presahuje rámec tradičného života v rodinnom dome alebo byte. Možností je nespočetne veľa - od chaty cez obytný kontajner, mobilný dom, tiny house až po hausbót alebo maringotku. Alternatívne bývanie je úzko spojené so špecifickým životným štýlom. Poskytuje slobodu a nezávislosť. V porovnaní s tradičným bývaním je tiež šetrnejšie k životnému prostrediu. Vyhľadávajú ho aj ľudia, ktorí chcú cestovať alebo žiť blízko prírody.

Na návšteve v maringotke

Netradičný životný štýl oslovil aj Tomáša Milona. „O bývaní v maringotke som začal uvažovať pred siedmimi rokmi. Hľadal som miesto, kam by som mohol vždy po práci z Prahy utiecť,“ vysvetľuje. Najprv si kúpil pozemok neďaleko Českého stredohoria. Potom kúpil od prevádzkovateľov pouťových atrakcií vyradenú maringotku za cca 2 000€, ktorú sa rozhodol sám zrekonštruovať.

„Baví ma samotný proces rekonštrukcie, pri ktorom si vyčistím hlavu. Ťažšie je nájsť si na to čas. Rekonštrukcii som sa začal naplno venovať počas covidu. Tento rok by som chcel dokončiť základné úpravy. A už mám aj ďalšie plány! Chcel by som zabezpečiť prívod vody a rozšíriť maringotku o prístavbu s kúpeľňou,“ prezrádza Tomáš Milon, ktorý svoj život v maringotke dokumentuje na svojom instagramovom profile Za dědinou.

Renovácia začína strechou

Čo všetko vlastne zahŕňa rekonštrukcia maringotky a podobných príbytkov? V prvom rade je dôležité opraviť strešnú krytinu. Na plechovú strechu maringotky použil majiteľ antikoroznú vodou riediteľnú farbu Balakryl Metal 2v1, ktorá v sebe spája vlastnosti základného aj vrchného náteru. Ochráni strechu pred koróziou a poveternostnými vplyvmi, čím predĺži jej životnosť.

Farba sa nanáša neriedená na povrch očistený od hrdze, nepriľnavých náterov a iných nečistôt. Na dosiahnutie maximálnej ochrany proti korózii odporúčame naniesť 2-3 vrstvy s odstupom 4 hodín.

Maringotka v novom kabáte

Ďalším krokom bolo natrieť drevenú fasádu maringotky. Majiteľ najprv odstránil starý náter pomocou elektrickej brúsky. Na ťažšie prístupné miesta použil brúsnu hubku. Potom drevo natrel univerzálnou krycou farbou Balakryl UNI, ktorá je určená na použitie v interiéri aj exteriéri. „Pred aplikáciou je potrebné farbu dôkladne premiešať. Nanášal som ju v dvoch vrstvách s odstupom asi 2 hodín. Dobre kryje a dobre sa s ňou pracuje,“ dodáva Tomáš Milon.
 

Nezabudnite na terasu

Dôležitou úlohou v každom alternatívnom bývaní je vonkajšie prostredie, v ktorom majitelia trávia veľkú časť svojho času. Preto by nemala chýbať terasa so sedením, grilom, záhony alebo hojdacia sieť. Tomáš Milon vybudoval pred vstupom do maringotky drevenú terasu, ktorú ošetril olejom Bondex Elite na báze prírodných zložiek. Olej zvýrazňuje kresbu dreva a poskytuje mu ochranu pred poveternostnými vplyvmi, slnečným žiarením a popraskaním.

Malá, ale útulná

Interiér maringotky je veľkosťou skromný, ale o to útulnejší! Majiteľ zvolil kombináciu vidieckeho štýlu s nádychom Škandinávie. Uprostred maringotky sa nachádza jedálenský stôl, ktorý sa dá za dobrého počasia vyniesť na terasu. Na ľavej strane sa nachádza kuchynský kút s chladničkou a elektrickým sporákom. Na opačnej strane je vyvýšené posteľ s úložným priestorom. Podlaha je natretá bezfarebným polyuretánovým lakom, ktorý vytvára ochranný, protišmykový a ľahko čistiteľný film, čo sa hodí pri častom presúvaní von a dovnútra