Kedy natierať drevo a kov
Aby sme docielili dokonalý náter, nestačí nám len správne ošetrenie materiálu, alebo technika. Veľmi dôležité je taktiež počasie a teplota.
Extrémy natieraniu nepristanú
Horúce letné dni
Farba v horúčavách a na priamom slnku zasychá veľmi rýchlo. A to so sebou nesie isté úskalia. Nezasychá totiž rýchlo len na natretom povrchu, ale aj v plechovke, alebo nádobe, z ktorej farbu nanášame. Pôsobením vysokých teplôt sa z farieb odparujú škodlivé látky a tak sa nám ľahko môže zamotať hlava, obzvlášť ak stojíme na priamom slnku a pracujeme so syntetikou. V letných mesiacoch nechajte práci na neskoršie poobedie a podvečer, kedy slnko už nemá takú silu.
Príliš nízka teplota
Pri teplote 10–15 °C a vyššej vlhkosti farba zasychá pomalšie. Pri vysokej vlhkosti vzduchu vznikajú, najmä pri náteroch bezfarebnými a vodou riediteľnými lakmi, defekty. Dochádza k zahmlievaniu a belavému zákalu. Jarné alebo letné počasie bez veľkých výkyvov teploty je preto najvhodnejšie obdobie na realizáciu vonkajších náterov. Myslime na to, aby sme stihli vonkajšie natieračské práce ešte pred príchodom jesenných hmiel a chladného počasia.
Ak vonku slnko praží, bežte radšej k vode. Nátery realizujeme, keď je trochu pod mrakom a teplota od 20 do 25 °C. Ideálna vlhkosť vzduchu je pod 75 %.
Poveternostné podmienky
Ideálne je bezvetrie alebo slabý vánok, ktorý nám zaistí prísun čerstvého vzduchu. Vánok pomáha odvetrávať vyparujúcu sa vodu, ktorá by zhoršovala priebeh zasychania. Silnejší vietor so sebou môže priniesť prach a nečistoty, ktoré by sa mohli dostať do farby alebo na čerstvý náter. Na rýchlosť a rovnomernosť zasychania tvrdnutia náteru má vplyv aj sila náterov. Hrubšie nátery zasychajú pomalšie, horšie tvrdnú a môžu na nich vznikať defekty.