Ako renovovať drevené okná

Staré drevené okná sú krásne a určite stojí za to ich zachovať, starať sa o nich a predĺžiť tak ich životnosť.

Hurá do práce

Príprava je základ

Začneme dokonalým umytím starého náteru a odstránime nepriľnavé časti starých náterov a ľahko prebrúsime celý rám. Miesta, kde bol náter odstránený až na drevo musíme napustiť a natrieť základnou farbou Balakryl ZÁKLAD. Tmel by sme mali používať čo najmenej a na vonkajších plochách prakticky vôbec. Na miestach, kde sa tmel použije, je totiž znížená odolnosť voči poveternostným podmienkam. Pod farby Balakryl UNI alebo Balakryl OKNÁ A DVERE sa hodí akrylátový tmel. Pred obnovením náteru je potrebné tiež skontrolovať, či je s oknom dobré manipulovať. V opačnom prípade musíme plochy v mieste dotyku zbrúsiť.

Tmelenie

Okná je potrebné dôkladne umyť riedidlom a potom prebrúsiť brusným papierom. Pri odstraňovaní náteru môže dôjsť aj k vydrobeniu starého sklenárskeho tmelu. A tak musíme tieto miesta opäť opraviť. Sklenársky tmel nanášame až na povrch, ktorý je napustený napúšťadlom! Tmel pred použitím dôkladne v ruke premiesime, aby mal rovnomernú konzistenciu. Ak je príliš olejovitý, najskôr ho zabalíme do novinového papiera a nadbytočný olej odsajeme. Potom sa tmel vtlačí do medzier a pomocou špachtle sa zahladí do roviny so starým tak, aby priľnul ku sklu a vytvoril vodotesný spoj. Sklenársky tmel je veľmi mastný a vysychá aj niekoľko mesiacov. Preto sa k jeho pretreniu vrátime ešte raz po jeho zatvrdnutí a dôkladnom umytí.

Generálna oprava

Pri väčšom znehodnotení pôvodného náteru, odstránime starú farbu pomocou odstraňovača starých náterov, alebo opaľovacou teplovzdušnou pištoľou. Pri tejto činnosti nesmieme zabudnúť na bezpečnostné opatrenia. A tiež pozor na sklo! Pri opaľovaní starých náterov by mohlo prasknúť. Najväčšie nebezpečenstvo prasknutia hrozí v rohoch, kde sa vyskytuje najsilnejšia vrstva farby a teda musíme tieto miesta ďalej zahrievať. Sklo ochránite doštičkou, ktorú si pridržíme v druhej ruke proti sklu. Vyhneme sa náterom zosiveného dreva. To je už príliš degradované. Len zdravé drevo má zmysel natierať. V prípade zosiveného dreva je nutné povrch zbrúsiť až na zdravé drevo.

To najlepšie na koniec. Natieranie!

Pri aplikácii náteru je dôležité, aby farba vytvorila tesnenie. Preto natierame aj spoj okennej tabule s rámom tak, aby farba bola asi na 2 mm skla. Pomôžeme si  krycou lepiacou páskou, ktorú nalepíme na sklo asi 2–3 mm od okraja okenného krídla. Pásku odstránime keď je farba takmer suchá. Keby vyschla úplne, mohla by sa zlúpnuť aj s farbou.

Mohlo by sa vám zísť