Ako pripraviť farby pred natieraním

Máme doma farbu, a čo teraz? Už sa nevieme dočkať, kedy sa pustíme do práce.  Ale ako na to, aby sme nemali farbu všade a nezistili, že nám polovica vecí chýba. Dôležitá je príprava, ktorú si teraz pripomenieme. A potom hurá do práce!

Ešte než začneme...

Predtým než začneme dáme dole viečko z plechovky s farbou, oblečme si niečo, s čím sa naša garderóba ochotne rozlúči. Na ruky si nasadíme rukavice - hľadať ich, keď už sme od farby je neskoro. Predstavme si, že natáčame televízny program pre kutilov a pekne si vedľa seba vyrovnajme všetky farby, štetce, valčeky a tiež sitko, ktoré budeme potrebovať.

 

Ako správne postupovať

Správny postup prípravy konkrétnej farby nájdeme vždy na etikete alebo v technickom liste výrobku.

Podstivá príprava je základ

Viečko obalu a jeho okolie najprv očistíme od prachu, prípadne iných nečistôt. Pokiaľ je na povrchu náterovej hmoty vzniknutá kôra, opatrne ju od steny odrežeme, vyberieme a vložíme na sito, aby z nej zachytená náterová hmota mohla odkvapkať späť do plechovky. Pri vodou riediteľných náterových hmotách sa zvyčajne kôra nevyskytuje. Farbu potom veľmi dôkladne premiešame drievkom. Nezabudnime miešať farbu zakaždým, keď ju necháme stáť, napr. počas prestávok. Ak budeme farbu riediť, pridávame vodu po veľmi malých dávkach a za stáleho miešania. Ideálne je, sa vždy pozrieť na etiketu alebo do technického listu výrobku, ako správne farbu riediť.

Riedime primerane

Hlavne pri vodou riediteľných farbách musíme dať pozor, aby sme farbu nenariedili až príliš. Na veľké prídavky vody sú citlivé hlavne akrylátové nátery ako Balakryl UNI, Dixol a Sportakryl. Preriedená farba začne peniť, pri bezfarebných lakoch sa prejavuje viditeľným belavým zafarbením náterového filmu. Celkovo znižuje lesk aj kvalitu náteru.

Riedime vodou riediteľné farby?

Farby Balakryl sú pripravené priamo na použitie a nemusia sa riediť. Riedenie je nevyhnutné len v niekoľkých prípadoch. Ak budeme farbu na povrch striekať (pneumatickou alebo tlakovou Airless pištoľou) pridávame maximálne 5 – 10 % vody. Ďalším príkladom pre riedenie je penetrácia povrchu. V tom prípade farbu riedime 2 -5 % vody.

Riedime latexové farby?

Tie sa výraznejšie riedia len pre napúšťanie (penetráciu) podkladu. Farby, napr. Balakryl Latex, ktoré sú určené k náteru nasiakavých podkladov (omietok) sa riedia viac. Výrobky, napr. Balakryl UNI, SPORTAKRYL, určené na menej nasiakavé materiály, sa obvykle neriedia, prípadne len v najnutnejšej minimálnej miere.

Prečítajte si aj ďalšie články