Ako oživiť rámček

Keď sa púšťate do patinovania, nemusíte vyberať len veľké kusy nábytku. Dobre poslúžia aj menšie predmety, ktoré sú často na očiach. Môžete napríklad oživiť obrazový rám po babičke. Uvidíte, že aj takýto detail potom na stene zažiari a upúta pozornosť.
 

Pozrite sa na video a skúste to sami

Buďte kreatívni

S Balakrylom sa môžete bez obáv pustiť aj do originálnych kreácii. Pomôžeme vám osvojiť si techniku patinovania. S ňou môžete starším aj novším kúskom vdýchnuť skutočne starobylý vzhľad a vytvoriť tak obľúbený vintage štýl. Je to jednoduché, zábavné a výsledky vidíte hneď. Ak sa pustíte do patinovania rámčeka, príprava aj s vyschnutím vám zaberie maximálne 3 hodiny. Tento projekt považujeme za stredne náročný.
 

Krok za krokom

Očista dočista

Najprv sa pustite do prípravy rámčeka – jeho povrch musíte zľahka obrúsiť a potom očistiť od nečistôt vzniknutých pri brúsení. Takýto rámček je perfektne pripravený na patinovanie metódou vymývania.
 

Prvá a druhá vrstva

Natrite na rámček prvú vrstvu farby a nechajte ju dobre zaschnúť. Trvá to zhruba dve hodiny. Ako základ sme sa rozhodli pre Balakryl UNI v horčicovom odtieni číslo S 2030-Y. Túto farbu a ďalšie moderné odtiene vám radi natónujeme v kolorovacích centrách. Po zaschnutí naneste druhú vrstvu odlišnou farbou, v našom prípade šlo o krémovo biely Balakryl UNI odtieň č. S 1000-N. Tu už zaschnúť nenechávajte.
 

Vymývanie

Je dôležité, aby bolo možné druhú vrstvu ešte čiastočne odstrániť. K tomu budete potrebovať navlhčenú kuchynskú hubku, ktorú zotriete druhou vrstvou náteru ešte pred zaschnutím. To vytvorí krásny patinový efekt. Ako veľmi pritlačiť, aby ste všetku farbu neodstránili, bude chcieť trochu cviku. Preto sme tento projekt označili za stredne náročný. Pri druhom a treťom patinovaní touto metódou to pre vás už bude hračka.
 

A teraz už len zavesiť na stenu

Patinované rámčeky a rámy vyniknú v kombinácii s fotografiami, grafikami aj maľbami. Môžete nimi vhodne doplniť interiér so staršou, alebo napatinovanou komodou alebo inými kusmi nábytku. Ide síce len o detail, ale zato veľmi podstatný. Nebojte sa napatinovať viac rámčekov v rôznych veľkostiach a vytvoriť z nich na stene koláž.
 

Na patinovanie sú najvhodnejšie vodou riediteľné farby. Nielenže rýchlo schnú, ale ani nezapáchajú.

Tvorte s nami svet v lepších farbách

Inšpirovali sme vás k vlastnému projektu? Tvoríte radi s Balakrylom? Dajte nám o tom vedieť. Zdieľajte na Facebooku svoje fotky alebo videá s hashtagom #balakryl. Radi ich využijeme pre našu spoločnú kampaň Svet v lepších farbách. Ďakujeme.
 

Rámčekom to nekončí. Vyskúšajte aj ďalšie projekty.