Ako správne natierať vonkajšie drevo

Je známe, že drevo pod vplyvom slnka a vody pracuje. Pôsobením vlhkosti sa jeho objem zväčšuje. Slnečné lúče ho vysúšajú a keď sa k tomu pridá ešte vietor vznikajú praskliny pozdĺž jednotlivých „letokruhov“ a na čelnom dreve. A to hlavne u zle presušeného alebo neodborne opracovaného dreva. Preto je základné ošetrenie ešte pred samotným náterom to najdôležitejšie!

Pár dobrých rád

Impregnácia je základ

Našim cieľom je, aby nám drevo v exteriéri, či už ide o pergolu alebo nábytok, vydržalo čo najdlhšie. Začneme tým, že obrúsime starý náter. Najprv hrubším brúsnym papierom, potom doladíme jemnejším. Drevo očistíme. Následne ho naimpregnujeme Balakryl Napúšťadlom, ktoré prenikne hlboko do dreva. Tento krok nám zaručí, že drevo ošetríme proti plesniam, hubám a iným mikroorganizmom. Ďalšia vrstva farby nám vďaka tomu oveľa lepšie priľne.

Akú farbu na drevo si zvoliť?

Na nátery dreva potrebujeme farby s rozťažnosťou a to práve preto, že drevo stále mení svoj objem. Na bežné drevené výrobky môžeme použiť vodou riediteľné farby Balakryl UNI alebo lazúry Balakryl Dixol či Telux. Lazúry sa hodia na kvalitné, pekné drevo, pretože zvýrazňujú štruktúru dreva. Krycie farby naopak povrch dreva kompletne prekryjú. 

Vysoko namáhané plochy

Drevené predmety, u ktorých dochádza k väčšiemu, respektíve častejšiemu mechanickému opotrebeniu, môžeme ošetriť dvoma spôsobmi. Pre exteriér je ideálny pružný Balakryl Vonkajší lak alebo lazúry Dixol a Telux. Dôležitým parametrom náteru v exteriéri je nielen odolnosť proti poveternostným vplyvom, ale tiež UV filter, ktorý zaručuje farebnú stálosť náteru.

Kedy sa pustiť do práce?

Ideálne podmienky na natieranie vonkajšieho dreva sú pri teplotách od 20 do 25 °C. Najlepšie vo chvíli, kedy nefúka vietor a slnečné lúče ešte nemajú veľkú silu. Ak sa rozhodnete pre prácu v letných mesiacoch, začnite doobeda alebo poobede v neskorších hodinách.

Pamätajte, že drevo nevydrží večne a je potrebné sa oňho pravidelne starať.

Máte ešte chvíľku? Tak si prečítajte...