Ako na štýl vintage

Jedným z pravidiel interiéru v štýle vintage je aj to, že by mal rozprávať určitý príbeh. Ako stredobod zvoľte jeden kľúčový prvok, ideálne nejaký ikonický kúsok, ktorý rozžiari váš domov.
Pripravené v spolupráci s Alexandrou Dýckovou
 

Rozprávajte príbehy

Čo je vintage?

Ide v podstate o akúkoľvek starú, klasickú vec. Teda niečo, čo vzniklo v hlbšej minulosti a čas preveril jeho kvalitu. Zároveň s „vintage“ však mnohí používajú aj termíny „retro“ alebo „antique“ a voľne ich zamieňajú. To však nie je správne. Retro totiž odkazuje na novšie veci, ktoré sa po dvoch alebo troch dekádach znovu dostávajú na výslnie, alebo aj úplne nové predmety, ktoré tie klasické iba pripomínajú. Označenie „antique“ zasa zahŕňa oveľa staršie predmety, napríklad aj sto a viac rokov staré.
 

Ako staré je vintage?

Vintage možno zaradiť zhruba do 30. až 70. rokov minulého storočia. Aj preto sú základom vintage okrem historického nádychu skôr tlmené odtiene prírodných farieb a jednoduchosť. Rozjasané, veselé farby sprevádzajúce retro a podobu tradičných starožitností asi dokážete odhadnúť. Čo sa týka materiálov, vintage stavia na klasike – dreve, kove, skle alebo keramike. Praskliny, hrdza, stopy času dodávajú veciam šmrnc a cieľom je zvýrazniť ich, nie zakrývať. A odtiaľ je už len krôčik k patinovaniu.
 

Existuje univerzálny štýl?

Do každého bytu sa hodí niečo iné. Dôležitú rolu zohráva to, čo máme sami radi, a taktiež možnosti, veľkosť, svetlosť a ďalšie dispozície priestoru, ktorý chceme zariadiť alebo vylepšiť. Podoby interiéru môžu byť rôzne – napríklad drsnejšia verzia s industriálnou atmosférou, kedy využijete čiernu Balakryl Tabuľovú farbu, alebo naopak jemnejší s pastelovými patinovanými prvkami. Ciest, ktorými sa pri svojej výprave do minulosti môžete vydať, je skrátka mnoho.
 

Ako začať so zariaďovaním?

Je jasné, že väčšina z nás nemôže meniť interiér každé dva-tri roky. Vytvorte si doma neutrálny základ a ten ozvláštnite výrazným solitérom alebo zaujímavými doplnkami. Trendy v interiéri prichádzajú pomalšie než v móde – kým oblečenie sa mení každý rok, interiérové štýly sa menia zhruba po piatich rokoch. Ak si však vytvoríte svoj štýl, v ktorom vám bude dobre, bude vaše bývanie nadčasové.
 

Čo je práve najviac IN?

Prakticky akýkoľvek solitérny vintage kúsok veľmi dobre zapadne aj do moderného interiéru a výrazne ho oživí. Vďaka nemu môžete kombinovať rôzne štýly, čo je ostatne asi najaktuálnejší trend. Podobne ako v móde aj v interiérovom dizajne už jednoducho všetko bolo a teraz sa to už len opakuje a navzájom prelína. Vďaka tomu si každý z nás môže vytvoriť vlastný „podštýl“ s nezameniteľným rukopisom.
 

Zoznámte sa: Alexandra Dýcková

Dvorná dizajnérka Balakrylu vyštudovala Strednú grafickú školu Václava Hollara. Po štúdiách založila značku SEJTO TEXTILE DESIGN zameranú na návrhy a potlače látok do interiéru. Po desiatich rokoch začala pracovať ako interiérová dizajnérka. Premieňala interiéry pre časopisy Marianne Bydlení a Elle Decoration. A čo má doma? „Mám rada rôzne štýly, u mňa doma nájdete mix všetkého. Hovorí sa tomu eklektický štýl. Môže to byť staré retro, moderné, trochu farebné, trochu minimalistické, nechýba kúsok škandinávskeho štýlu, “ vraví Saša. Sme radi, že je teraz vašou sprievodkyňou svetom farieb Balakryl.
 

Od vintage je len krôčik k patinovaniu