Ako natrieť drevený nábytok
Nábytok si väčšinou kupujeme už s finálnou povrchovou úpravou. Výnimkou sú tí z nás, ktorí si dokážu vyrobiť poličku, skrinku alebo stolík sami. Takto vyrobený nábytok je potom potrebné ošetriť ochranným náterom.
Oprava náteru starých skriniek
Môžeme zvoliť opäť bezfarebný, lazúrovací alebo krycí náter. Platia tu rovnaké zásady a postupy ako pri náteroch dverí, ktoré sú podrobnejšie popísané v článku Ako natrieť drevené dvere. Na bezfarebný náter možno použiť laky Balakryl Sportakryl a Polyurex, na lazúrovacie nátery tenkovrstvú lazúru Balakryl Dixol alebo hrubovrstvú lazúru Balakryl Telux. Na krycí náter použijeme univerzálnu farbu Balakryl Uni v kombinácii s lakmi Balakryl Sportakryl alebo Polyurex.
Odmastenie a zdrsnenie
Po dôkladnom očistení a odmastení skontrolujeme, či nábytok nie je poškodený mechanicky. Tieto miesta musíme buď do hladka vybrúsiť, aby po nátere nebolo vidieť hrany prechodu, alebo opraviť tmelom. Po 2–4 hodinovom zasychaní je potrebné tmelené miesta do hladka vybrúsiť. Celý povrch nábytku vopred mierne zdrsníme jemným brusným papierom. Na veľké skrine či diely nábytkových stien je rozhodne výhodnejšie aplikovať farby striekaním, alebo špeciálnym valčekom.
Zmena odtieňa
Najčastejšie sa stretávame s požiadavkou na zmenu odtieňa starého nábytku, aby sa nám hodil do miestnosti, kam je určený. Najskôr je však potrebné overiť, v akom stave je povrch z hľadiska mechanického poškodenia a povrchového ošetrenia. Najnáročnejšie je pretieranie starého tmavého nábytku na biely. Väčšina nábytku sa ošetruje leštidlami, ktoré sú mastné a zabraňujú dobrému priľnutiu náteru. Začneme teda dôkladným umytím a odmastením. V prípade, že leštidlo nie je možné odstrániť vodou so saponátom, môžeme použiť benzínový alebo liehový čistič.
Správne nátery
Pod svetlé odtiene je vhodné použiť základnú farbu na drevo Balakryl Základ. Pri ostatných farebných odtieňoch môžeme použiť rovno univerzálnu farbu Balakryl Uni Mat alebo Lesk v 2–3 vrstvách. Pre zvýšenie mechanickej odolnosti náteru a zlepšenie povrchovej údržby sa odporúča Balakryl Uni Mat pretrieť ešte bezfarebným interiérovým lakom Balakryl Sportakryl Mat.
Náter nového nábytku
V súčasnej dobe je možné kúpiť rôzne druhy dreveného nábytku alebo bytových doplnkov bez povrchovej úpravy. Ak sa rozhodnete si ich sami natrieť, môžete použiť bezfarebný interiérový lak Balakryl Sportakryl v lesklom alebo matnom prevedení. Ak chcete zmeniť farebný odtieň alebo ak má upravovaná plocha menšie farebné rozdiely v prírodnom zafarbení dreviny, ideálna je hrubovrstvá lazúra Balakryl Telux. Lazúra zvýrazní typickú kresbu dreva a súčasne vyrovná jeho farebné rozdiely.
Oprava náterov stolov a stoličiek
Stoly a stoličky sú z hľadiska náterov oveľa viac namáhané než skrine. Preto sa ich nátery obnovujú častejšie. Opäť tu platí zásada, že čím lepšia príprava povrchu, tým lepší bude výsledok našej práce. Najdôležitejšie je vybrúsenie všetkých poškodených plôch do hladka. Náter realizujeme väčšinou štetcom na dobre odmastený, suchý a mierne zdrsnený povrch. Na náter je vhodné použiť kombináciu 1–2 náterov univerzálnej farby Balakryl Uni Mat a 1–2 náterov bezfarebného interiérového laku Balakryl Sportakryl. Takto ošetrený nábytok by nám mal poslúžiť opäť niekoľko rokov. Pred samotným náterom nezabudnime dotiahnuť všetky skrutky a prípadne zlepiť nepevné spoje pri jednotlivých nohách a rohoch.