Ako natrieť drevené dvere

Určite si prajete mať doma krásne dvere. Preto sme pre vás pripravili prehľad najčastejších techník natierania nových a už natieraných dverí. Najskôr si povieme niečo o nových dverách. Na ne je možné použiť: bezfarebný, lazúrovací alebo krycí náter.

Lazurovací náter

Jedná sa v podstate o rovnaký postup ako pri náteroch obkladov. Rozdiel by mohol byť hlavne pri napúšťaných dverách. Aj pri dobrom umytí riedidlom by mohla byť sýtosť prvého náteru znížená. Ak je prvý náter dostatočne sýty, ďalšie nátery, samozrejme po prebrúsení, zrealizujeme len bezfarebným lakom. Ako lazúra sa nám tu osvedčí hrubovrstvá lazúra Balakryl Telux. Ak nie je prvý náter dostatočne sýty, pridávame postupne ďalšiu vrstvu Teluxu. Ak sú dvere členité alebo z paluboviek, je vhodné pri nátere postupovať po jednotlivých častiach (palubovkách) tak, aby sme stihli natrieť celý diel skôr, než v niektorom mieste napojenia zaschne. To platí predovšetkým o prvom nátere nasiakavého podkladu. Prípadné nastavenie v už zaschnutého miesta zanechá pri prekrytí tmavšie škvrny a spoj je aj po zaschnutí viditeľný.

Bezfarebný náter

V prvom rade musíme zistiť, či sme nekúpili dvere už s penetračným náterom. Ak zistíme, že sú napustené rozpúšťadlovým napúšťadlom, necháme ich niekoľko týždňov zaschýnať. Potom ich dôkladne omyjeme riedidlom (C 6000) alebo lakovým benzínom, aby vodou riediteľný lak mohol dobre zakotviť v póroch dreva. Bezfarebný náter zrealizujeme na takto pripravených dverách rovnakým postupom, ktorý sme popísali pri náteroch drevených obkladov. Tu môžeme použiť oba laky: Balakryl Sportakryl alebo Polyurex.

Krycí náter

Aj v tomto prípade musíme pri úprave povrchu napustených dverí postupovať rovnako ako pri predchádzajúcich náteroch. Ak je povrch dverí dobre pripravený, pristúpime k vlastnému náteru. Pre farebný náter dverí odporúčame použiť Balakryl Uni Mat/Lesk, v prípade len bielej farby špeciálnu farbu Balakryl Okná a Dvere. Ak chceme mať dvere biele, krémové či inak svetlé, môžeme ako prvý náter použiť základnú farbu Balakryl Základ, ktorá má vyššiu kryciu schopnosť. U tmavších, napr. hnedých odtieňoch nie je základná farba potrebná. Prvý náter môžeme čiastočne zriediť 5–10 % vody. Natierame vždy pozdĺž štruktúry dreva, nie naprieč. Pri nátere je lepšie dvere vysadiť a natierať vo vodorovnej polohe. V prípade členitých dverí natierame vždy po celých jednotlivých častiach a to tak, že končíme okrajovými profilmi. Realizujeme celkom 2–3 nátery. Pri použití Balakrylu Uni Mat sa výborne osvedčilo ešte pretretie poslednej vrstvy bezfarebným lakom Sportakryl Mat. Určite vás zaujíma, aké výhody nám tento náter prinesie. Tak teda po prvé sa výrazne zníži možné znečistenie náteru a zlepší sa jeho umývateľnosť. Po druhé sa zvýši odolnosť proti mechanickému poškodeniu, pretože na povrchu je tvrdá bezfarebná vrstva. Okrem toho každá vrstva pochopiteľne zvyšuje životnosť náteru. Lak nie je úplne matný, ale skôr polomatný a náteru tak dáva veľmi pekný konečný vzhľad. Tento spôsob je vhodný aj pre iné nátery napr. stoličiek, stolov, zárubní a podobne.

Ak má starý náter dobrú priľnavosť platí, že ho nemusíme odstraňovať. Vždy je ale dobré náter odmastiť, dôkladne umyť a čiastočne zdrsniť.

Renovácia bezfarebným náterom

Pri bezfarebných náteroch platí viac než u iných, že nátery je potrebné obnoviť včas, inak sa vzniknuté vady v podklade už nedajú bezfarebným lakom zakryť. Vo vnútornom prostredí sa ale také nátery nerobia často. Použiť tu môžeme opäť laky Balakryl Sportakryl a Polyurex. Tie majú veľmi dobrú priľnavosť aj k pôvodným rozpúšťadlovým náterom. Ak sú dvere už v takom stave, že obyčajné pretretie nestačí z dôvodu prílišného stmavnutia či zosivenia podkladu a aj naďalej chceme mať tieto dvere v prírodnom prevedení, je najlepšie starý náter aj s vrchnou vrstvou dreva obrúsiť a postupovať ako pri nátere nových dverí. Ak ani po prebrúsení nie je plocha podľa Vašich predstáv, je vhodnejšie použiť hrubovrstvú lazúru Balakryl Telux.

Renovácia lazurovacím náterom

Tu postupujeme rovnako ako u bezfarebných náterov. Upozorňujeme ale, že každá ďalšia nová vrstva lazúrovacieho laku pôvodný odtieň čiastočne stmaví. Ak tomu chcete zabrániť, je možné použitie bezfarebného obnovovacieho náteru lazúrou Balakryl Telux alebo laku Balakryl Sportakryl prípadne zmesou bezfarebného Teluxu s Teluxem požadovaného odtieňa. Sýtosť odtieňa si môžeme zvoliť ľubovoľným pomerom týchto lazúr.

Renovácia a krycie nátery

Ak je starý náter v pomerne dobrom stave a ak ho chceme len obnoviť, či zmeniť odtieň, stačí ho po umytí, odmastení a čiastočnom zdrsnení brusným papierom pretrieť farbou Balakryl Uni Mat alebo Lesk, prípadne Balakryl Okná a Dvere. Platí tu to isté čo u nových dverí. Farby Balakryl Uni a Okná a Dvere majú taktiež výbornú priľnavosť na staré nátery, a to ako syntetické, tak aj olejové. Možno ich použiť aj pri pretieraní bezfarebných či lazúrovacích náterov. Môže sa nám tiež stať, že náter je vo veľkej ploche v poriadku a poškodený je len miestami, alebo sa trochu lúpe. Ak je priľnavosť dobrá, zbrúsime len ošúpané, či mierne poškodené miesta, aby nám nevznikli ostré hrany prechodu a celú plochu pretrieme. Ak máme na ploche poškodené miesta napr. dierky po skrutkách, alebo ostrú ryhu, musíme použiť vyrovnávací tmel. Celé miesto obrúsime a očistíme. Zriedenou základnou farbou Balakryl Základ alebo Balakryl Uni aplikujeme penetračný náter. Po zaschnutí nanesieme špachtľou na poškodené miesto tmel a maximálne ho vyhladíme. Snažte sa, aby ste tmel naniesli len tam, kde je potrebný. Inak vám pribudne práca so zbytočným brúsením. V tenšej vrstve tmel zaschne za 2–4 hodiny. Po zaschnutí tmelené miesto do hladka vybrúsime. Ďalej už postupujeme obvyklým spôsobom a celé dvere natrieme niektorou z farieb Balakryl Uni alebo bielou farbou Balakryl Okná a Dvere. Ak sa olupuje starý náter vo väčších plochách alebo je na dverách už mnoho vrstiev farby budeme musieť pristúpiť k ich odstráneniu. O odstraňovaní starých náterov ste sa už dočítali v samostatnej kapitole. A tak len znovu upozorňujeme: postupujte plynulo a menšou silou. Hlavne u profilovaných dverí dajte pozor, aby ste pri odstraňovaní náterov (opaľovaním alebo odstraňovačom) ostrou špachtľou nepoškodili drevo. Zvyšky náteru odstráňte obrúsením pomocou brúsneho papiera. Po opálení farby zostáva povrch mastný a je potrebné ho pred náterom dôkladne umyť riedidlom (napr. C 6000) alebo lakovým benzínom. Po odstránení starých náterov zistíme všetky otvory a nerovnosti. Miesta očistíme a natrieme zriedenou farbou (Balakryl Základ alebo Uni). Po zaschnutí vyplníme všetky nerovnosti a nežiadúce otvory tmelom a necháme ho preschnúť. Zatmelené plochy po 2–4 hodinách prebrúsime stredne jemným brusným papierom. Ďalej už postupujeme ako v prípade nových dverí.

Vybrali sme pre vás ďalšie tipy